Filmavi

Haberler

 

Filmlerin mavi dünyasında buluştuk

D-Marin 5. Deniz Filmleri Festivali (Filmavi), 27-30 Ağustos tarihleri arasında D-Marin Turgutreis’teki Cinemarine Açık Hava Sineması’nda gerçekleştirildi. Pandemi önlemleri alınarak konukların ateş ölçümü yapıldıktan sonra maskeleriyle kabul edildiği etkinlikte salon sinema yerleşimi sosyal mesafe korunarak yapıldı.

Bu yıl beşincisi düzenlenen festival, dört gece dört ayrı film gösteriminde açık havada yıldızların altında film ve denizseverleri buluşturdu. D-Marin Turgutreis’te faaliyet gösteren Cinemarine Açık Hava Sineması’nın ev sahibi olduğu etkinlik, Naviga dergisiyle birlikte hayata geçirildi.

Festival programında sırasıyla Finest Hours (Zor Saatler), Legend of 1900 (1900 Efsanesi), In The Heart of The Sea (Denizin Ortasında) ve Dunkirk yer aldı. Her gece saat 21:00’de başlayan ücretsiz gösterimler, tekne sahipleriyle birlikte bölge halkına da açıktı.

Mavi dünyanın farklı yönlerini beyaz perdeye yansıtan festival, gerçek hayattan alınan ve sahil güvenlik tarihindeki en büyük gemi kurtarma operasyonunu anlatan Finest Hours filmiyle açılış yaptı. 28 Şubat’ta hayatı transatlantikte geçen bir piyanistin hüzünlü hikayesi Legend of 1900, İtalyan yönetmen Giuseppe Tornatore'nin rejisiyle perdeye yansıdı. 29 Ağustos’ta festival konukları, In the Heart of Sea’de bir ispermeçet balinasını avlamak için çıkılan maceralı deniz yolculuğunu ve tüm zamanların en iyi romanlarından biri olan Moby Dick’in yazılış öyküsünü soluk soluğa izledi. Savaşın denizde, karada ve havadaki soğuk yüzünü yansıtan Dunkirk, festivalin kapanış filmiydi. Denizleri seyre dalanlar, Deniz Filmleri Festivali’nde dört gün boyunca filmleri seyre daldı.

D-Marin Hakkında

D-Marin; benzersiz 14 marinasıyla, Doğu Akdeniz Çanağı ve Körfez Bölgesi’nin en büyük global marina zincirinden biri olarak rekreasyonel yatçılığı teşvik etmekte, sunduğu altyapısıyla doğal su yollarına erişim sağlamakta ve ekonomik olarak da yerel istihdama ve büyümeye hizmet eden sürdürülebilir faaliyetler göstermektedir. Grup, faaliyetlerine D-Marin Turgutreis ile 2003 yılında başlamış, 2009 yılında D-Marin Didim ve 2010 yılında da D-Marin Göcek ile Türkiye'deki marina ağını genişletmiştir.

D-Marin, 2009 yılında yurtdışına açılarak Šibenik’ te bulunan D-Marin Mandalina ile Hırvatistan’da faaliyetlerine başlamıştır. Nisan 2012’de Hırvatistan’ın en büyük marinası D-Marin Dalmacija ve butik marinası D-Marin Borik gruba dahil olmuştur.

Aralık 2012'de Yunanistan’da bulunan Gouvia, Lefkas ve Zea marinalarını bünyesine katmıştır. D-Marin, Ocak 2018’ de imzalanan yönetim sözleşmesi ile Karadağ’da bulunan Portonovi Marina’nın işletmeciliğini üstlenmiştir. D-Marin, Meraas ve Dubai Holding’le Dubai’yi lüks yatlar tarafından tercih edilen uluslararası bir destinasyona dönüştürmek üzere çalışmalara başlamak adına D-Marin Dubai LLC şirketini kurmuş, kurulan D-Marin Dubai LLC şirketiyle Dubai’de bulunan Al Seef, Business Bay, Jaddaf Waterfront ve Dubai Harbour marinalarına yönetimi hizmeti vermeye başlamıştır.

www.d-marin.com

Denizin Ortası’nda balinaların izinde

1820’nin kasım ayında dev bir ispermeçet balinası, Güney Amerika’nın 2.000 mil açığında balina gemisi Essex’in batmasına sebep oldu. Bu olay ve ardından yaşananlar en korkunç denizde hayatta kalma hikayelerinden birine dönüşür ve Herman Melville’in ünlü romanı Moby Dick’e ilham kaynağı olur.

Ron Howard’ın beyaz perdeyle buluşan eseri In the Heart of the Sea (Denizin Ortasında) bu olaylara dayanıyor. Filmin yapım tasarımcısı Mark Tildesley, yönetmenin hikayeyi aslına uygun şekilde, belgesel tadında aktarmak için döneme uygun bir gemi aradıklarını anlatıyor. İngiltere’de dönem tekneleri bulma konusunda uzman sayılan Robin Davies’in kapısını çalan ekip, filmin yıldızı haline gelen 80 feet’lik Phoenix ile tanıştı. 1929 yapımı gemi, 19. yüzyıl boylu soylu yelkenlileri gibi refit edilmişti. 20’den fazla film ve TV dizisi tecrübesi olan Phoenix, yönetmende de tam not alınca çalışmalar başladı. Filmin sanat departmanı Phoenix’i balina gemisi Essex’e dönüştürmek için bütün güverteyi yeniden tasarladı. Geminin ölçeklendirilmiş bir replikası da stüdyo havuzunda yüzmek üzere inşa edildi. 24 feet’lik balina avında kullanılan filikalar geminin üzerinde yerini aldı, güvertede çeşitli yerlere mürettebatın yapabileceği türden oyma ahşap figürler yerleştirildi. Tanktaki çekimler tamamlandıktan sonra ekip, okyanustaki sahneler için Phoenix ile denize açıldığında asıl mücadele başladı.

Kanarya Adaları’nda beş hafta süren çekimlerde döneme uygun şekilde siyaha boyanan gemi, tropik iklim kuşağındaki güneşin altında kavrulmaya başladı. Başka bir gün dalgalı denizde filikalardan birini taşıyan matafora kopunca dublörlerden biri az kalsın okyanus sularına düşmekten son anda kurtuldu. Çekimler için ikinci bir tarihe gemiye ihtiyaç duymaları ise ekibi oldukça korkuttu. Bilgisayar efektiyle halledeceklerini düşündükleri sahne için aradıkları cevher, bir gün tesadüf eseri bağlı oldukları limana geldi. Dünyayı bir boylu soylu yelkenliyle dolaşmak için denize açılan bir maceraperest, Poseidon’un bir mucizesi gibi, ekibin karşısına çıktı. Denizin Ortası’nda ekibinin denizlerin her yönünü yaşayarak tamamladıkları çekimler, bizlere keyifli bir seyirlik armağan etti.

 
Zor Saatler'in ardındaki gerçekler

1952 kışında New England kıyılarını döven bir fırtına Cape Cod’un güneyinde SS Fort Mercer adlı petrol gemisinin ikiye ayrılmasına sebep oldu. Bölgedeki kurtarma ekiplerinin çoğu havadan ve denizden yardıma gitti. Kısa bir süre sonra SS Pendleton da onunla aynı kaderi paylaştı. Ancak onun yardımına koşabilecek 36 feet boyunda dört çaylağın yer aldığı filikadan başka kimse yoktu.

Bu kahramanca kurtarma hikayesini anlatan Finest Hours, yaşananlara sadık kaldığı için olayın kahramanları ve araştırmacılardan tam not alan bir film. Filmde aslı gibi yer verilmeyen nadir olaylardan birinin madalya konusunda yaşananlar olduğu belirtiliyor.

Filikanın dümenindeki Bernard Webber, kurtarma operasyonundan sonra altın madalyaya layık görüldü. Ancak diğer üç arkadaşına sadece gümüş teklif edildiği için madalyasını almayı reddetti. Bunun ardından tüm mürettebata altın madalya verildi.

Webber, yaşadıkları sırasında çok korktuğunu hiçbir zaman saklamazken, kurtarma ekibinde övgüye layık görülecek tek kişinin kendisi olmadığını her seferinde ifade etti. 

 
 
Türkiye’nin Mavi Denizlerine D-Marin’lerin Rotasında Güvenle Yelken Açın

Doğu Akdeniz ve Körfez bölgesinin en büyük marina zincirlerinden biri olan D-Marin, “Güvende Kal ve Yelken Aç” mottosuyla Türkiye’de Turgutreis, Göcek ve Didim’de yer alan marinalarında misafirlerini ağırlıyor. Happy Berth Days kampanyasıyla misafirlerine ayrıcalıklı rotalar sunan D-Marin, mavilikler içinde geçecek seyahatlerinize Spotify müzik listeleri ve Sea Talks Podcast’leriyle de eşlik ediyor.

Türkiye’nin en önemli tatil rotalarında yer alan marinalarıyla Turgutreis, Didim ve Göcek’te deniz ve tekne tutkunlarını ağırlayan D-Marin, bu yaz denizle bağlarımızı yeniden inşa etmeye, özgür bir şekilde güvenle yelken açmaya çağırıyor. Misafirlerini, güvenlikleri için aldığı sıkı önlemlerle ve her zamanki samimiyetiyle karşılayan D-Marin, yerel ve uluslararası yetkililerin ve uzmanların önerileri ışığında bir dizi ek sağlık önlemleri alarak misafirlerine yeni deneyimler yaşatmak için hazırlandı.

D-Marin, marinalarından herhangi biriyle yılık anlaşması olan misafirlerine D-Marin marinalarının her birinde 7 gün ücretsiz bağlama imkanı sunduğu Happy Berth Days kampanyasıyla da ayrıcalıklı bir yolculuk sunuyor.

D-Marin, tekne sahiplerine sunduğu çeşitli hizmetlerden benzersiz SPA deneyimlerine, dünya mutfağının seçkin lezzetlerini bir arada bulunduran Yacht Club restoranlarına kadar misafirlerine renkli bir dünyanın kapılarını açıyor.

D-Marin’ler; süper yatlar için geliştirilen kapsamlı hizmetleri, özel olanakları ve uzman personeli ile konuklarına kusursuz deneyimler yaşatırken bölge halkının da ilgi gösterdiği pek çok etkinliğe imza atıyor.

 

D-Marin Spotify Müzik Listeleri ve Sea Talks Podcast’te Buluşalım

D-Marin, denize her mesafeden tutkunlara yeni iletişim kanalı Sea Talks Podcast ile ulaşıyor. Birbirinden özel konuklarıyla dinleyenlerini buluşturacak olan D-Marin, yeni iletişim kanalında denize dair tekne, yemek, spor, sürdürülebilirlik, ekonomi, balık, yarış gibi pek çok farklı konuyu ele alacak. Konusunda uzman isimlerin kimi zaman bilgilendirici ve kimi zaman da eğlenceli keyifli anlatımları ile günün havası değişecek.

Bulunduğu bölgenin ve yakın çevrenin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişimini destekleme ve topluma katkı sağlama amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştiren Sea Talks Podcast’lerine Apple Music ve Spotify platformları üzerinden ulaşılabilir. Ayrıca Spotify D-Marin hesabından deniz seyrinizde size eşlik edecek Türk, Yunan, Arap, Hırvat ve jazz, pop gibi farklı janrlarda müzik listelerine de ulaşabilirsiniz.

www.d-marin.com

logo-byz.png

Filmavi

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon

© Deniz Filmleri Festivali Filmavi bir Naviga markasıdır.

Describe your image