Filmler

Gösterim Programı

.

ADRIFT             SÜRÜKLENİŞ
27 HAZİRAN
PERŞEMBE

“Sürükleniş, hüzünlü bir romantizmle, bir ‘hayatta kalma filmi’nin acımasız sertliğini birleştiriyor.”

Mehmet Açar, Habertürk

Yönetmen: Baltasar Kormákur

Oyuncular: Shailene Woodley, Sam Claflin

Tür: Macera, biyografi

Süre: 96 dakika

Dil: İngilizce  Altyazı: Türkçe

Gerçek bir hikayeden uyarlanan Adrift, teknelerde çalışarak hayatını kazanan Tami ile dünyayı dolaşan denizci Richard’ın marinadaki karşılaşmasıyla başlar. Kısa süre içinde birbirlerine aşık olan ikili, hayatlarını Richard’ın teknesiyle gezerek geçirmeye karar verir. Ancak yola çıkmaya hazırlanırlarken Richard’a Tahiti’den San Diego’ya tekne transfer etmesi için çok cazip bir teklif gelir. Hazana, oldukça lüks bir yelkenli yattır ve transfer ücreti genç çifte yeni hayatları iyi bir başlangıç sağlayacaktır. Böylece hayatlarının macerasına doğru yelken açarlar. Okyanusta bir süre ilerledikten sonra hava bozmaya başlar ve Hazana tarihte görülmüş en büyük kasırga felaketlerinden birinin ortasında kalır. Tekneyi tepe taklak eden büyük bir dalgayla birlikte her yer kararır. Tami, gözlerini açtığında Richard’ın ağır yaralandığını ve teknelerinin harabeye döndüğünü görür. Genç kadın, kurtarılmak için hiçbir umudu olmadan, kendisini ve aşık olduğu adamı kurtarmak için gereken gücü ve kararlılığı kendinde bulmak zorundadır.

Bu bir paragraf. Bu metni değiştirmek veya düzenlemek için tıklayın. Çok kolay.

 
L'ODYSSÉE      DERİNLİKLERE YOLCULUK         
28
HAZİRAN
CUMA

Yönetmen: Jérôme Salle

Oyuncular: Lambert Wilson, Pierre Niney, Audrey Tautou, Laurent Lucas

Tür: Macera, biyografi

Süre: 122 dakika

Dil: Fransızca  Altyazı: Türkçe

Okyanus bilimci, kâşif, iş adamı, mucit ve Altın Palmiye ödüllü yönetmen Jacques Cousteau'nun hayatının 30 yılı… L'odyssée, TRT’de gösterilen ‘Yaşayan Deniz’ belgesel serisiyle yetmişler ve seksenli yıllar boyunca yurdumuzda fenomen olan denizcinin sadece derinlerdeki yaşantısını değil kendisini çok seven eşi Simone ve iki oğluyla olan ilişkisini de masaya yatırıyor. Denizlerin uçsuz bucaksız dünyasını keşfedebilmek için Calypso’yu alan Kaptan Cousteau'nun ünü arttıkça oğulları ve eşiyle olan ilişkisi dalgalı bir hal alacaktır.   

“Derin Kusto”nun aile içi ve aile dışı tutkularını, evladı Phillippe ile olan gerilimli ilişkisini ve elbette ki denizlere olan tutkusunu biraz da “Kaptan Kusto” mitini yıkmaya teşne bir dille ama görkemli bir belgesel-sinemasal lezzetle anlatma başarısını yakalıyor.”

@atlantisliadam, Beyaz Perde

AGAINST THE SUN          GÜNEŞE KARŞI   
29 HAZİRAN
CUMARTESİ

Yönetmen: Brian Peter Falk

Oyuncular: Garret Dillahunt, Tom Felton, Jake Abel

Tür: Drama

Süre: 100 dakika

Dil: İngilizce  Altyazı: Türkçe

Gerçek bir olaydan uyarlanan bu etkileyici filmde, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan donanmasından bir pilot, bir topçu ve telsiz operatörü, uçaklarını Pasifik Okyanusu'na indirmek zorunda kalır. Askerler küçücük bir botta açlık, susuzluk, kötü hava koşulları, köpekbalıkları ve en kötüsü kendi aralarındaki gerilimle baş başa kalır. Hayatta kalma mücadelesi zaman geçtikçe zorlaşacak ve gerçeklerin ortaya çıkmasıyla bambaşka bir hâl alacaktır.

 

“Üç oyuncunun fiziksel olarak çok sınırlı bir mekanda ortaya koydukları performans, sizi de o sala hapsediyor.”

Michael Rechtshaffen, Los Angeles Times

 
 
CHASING MAVERICKS        DALGALARIN PEŞİNDE
THE MERCY          MERHAMET
30 HAZİRAN
PAZAR

Yönetmen: James Marsh

Oyuncular: Rachel Weisz, Colin Firth, David Thewlis

Tür: Drama

Süre: 112 dakika

Dil: İngilizce  Altyazı: Türkçe

Akademi ödüllü yönetmen James Marsh, tek başına yelkenle dünya turu yarışlarının ilkine katılan amatör denizci Donald Crowhurst’ün inanılmaz hikayesi ile karşımızda.  1968–1969 tarihleri arasında düzenlenen ve dünya çevresinde ilk tek kişilik yelken yarışı olan Sunday Times Golden Globe sırasında yaşanan bu olay,  gerçek hikayeden alınmıştır. Batmakta olan işini kurtarmanın yolunu yarışı kazanmak ve para ödülünü almakta gören Crowhurst, kendi yaptığı tekneyle bu maceraya atılır. Ancak yarış başladıktan kısa bir süre sonra gerek koşullar gerek teknede yaşanan hasarlar, denizciyi içinden çıkılmaz bir duruma sokar. Artık Crowhurst’ün önünde iki seçenek kalmıştır ya dürüstçe yenilgiyi kabul edecek ve bütün parasını kaybetmiş olarak evine geri dönecek ya da yalan söyleyerek sahte bir zafere sahip olacak.

 

“İnsanın doğada verdiği mücadeleyi anlatan yelken filmlerinden önemli bir farkı var. İnsan ruhuna heyecanla sarılmak yerine James Marsh'ın The Mercy’si zafer yolunda yaşanan yenilgi ve trajediyi, görmeye alışık olmadığımız bir biçimde perdeye yansıtmayı başarıyor.”

Alan Scherstuhl, L.A. Weekly

 

© Deniz Filmleri Festivali Filmavi bir Naviga markasıdır.

  • Facebook App Icon
  • Instagram App Icon

Filmavi